Fıstık Gibi 3 Belgesel Önerisi | Netflix

İzlerken keyif aldığım, vay be diyerek şaşırdığım, nasıl ya diye düşündüğüm ve yuh artık bu kadar mı dediğim fıstık gibi olduğuna inandığım 3 belgesel filmini, dizisini yazacağım. Hazır evde kaldığımız bu dönemde, herkes Udemy kursları, filmler, diziler, kitap vs. önerirken bende bari belgesel önereyim dedim. Netflix hayatımıza girdiğinden beri belgesel çekimleri artmış. Tabi ki Türkiye’den bahsetmiyorum, dünya genelinde bir artış var. Bu artışın büyük bir kısmı Netflix stüdyoları sayesinde gerçekleşmiş. Bu yüzden günümüzde kaliteli ve farklı birçok belgesel izleyebiliyoruz. Teşekkürler Netflix…

Netflix Belgeselleri
Netflix

The Great Hack – Jehane Noujaim / Karim Amer

İlk önerim The Great Hack. Fıstık gibi demekten şüphe etmeyeceğim bir belgesel. Belgeseli biraz araştırdığınızda ödüllü bir belgesel olduğunu göreceksiniz. Ayrıca sosyal medya üzerinden uzun süre gündemde kalmış bir çalışma. Belgesel, Cambridge Analytica‘nın başta ABD seçimleri olmak üzere birçok ülkenin siyasi olayları ile alakalı neler yaptığının perde arkasını gözler önüne sererken, dijital verilerin ne kadar önemli olduğunu ve bu yüzden kullanıcı verilerinin neden insan hakları kapsamına girmesi gerektiğini anlatıyor. Bölümüm ve ilgi alanım nedeniyle Facebook ve Cambridge Analytica dava sürecini ve sonrasını yakından takip ettiğim için filmi izlemeden önce konu ile alakalı zaten baya bilgim vardı. Belgesel o kadar güzel ve anlaşılır anlatmış ki hiç bilgim olmadan dahi izleseydim, gayet neyin ne olduğunu anlar ve içimde araştırma isteği uyanırdı. Bu yüzden 1. sıramda The Great Hack var. Eğer şu zamana kadar izlemediyseniz, hiç vakit kaybetmeden izleyin.

Official Trailer:

The Great Hack Fragmanı

Explained – Ezra Klein / Joe Posner

İkinci önerim ise belgesel dizisi, Explained. Bu fıstık gibi belgesel dizisinde, her bölümde farklı konular işleniyor. Bölümlerin uzunluğu genelde 20-25 dk. Bilgiler genelde o konu ile alakalı genel ve basit bilgiler. Eğer ilginizi çekerse konu ile alakalı daha fazla araştırma yapabilirsiniz. Çerezlik ama bir o kadar da tatlı bir belgesel dizisi. Bazı bölümleri izlerken Barış Özcan izliyor gibi hissedebilirsiniz. İzlemeye bugünlerde Covid-19 salgını ile uğraşırken benimde çok sevdiğim, ilgimi çeken Geleceğin Salgını bölümü ile başlayabilirsiniz.

Official Trailer:

Explained Fragmanı

Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates – Davis Guggenheim

Üçüncü önerim Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates. Bu belgeseli ilk izlediğimde Bill Gates çok fazla övülmüş, hypelanmış gibi hissetmiştim. Zaman geçtikçe ve birazcık araştırdıkça aslında öyle olmadığını anladım. Ardından 3 bölüm değil keşke 5 bölüm olsaydı dedim. Böyle dememin en büyük sebeplerinden birisi Bill Gates’in bloğunu okumaya başlamam oldu. 3 bölüm boyunca yavaş yavaş Bill Gates’in gelişimini aynı zamanda Microsoft ve diğer yaptığı işlerin sürecini anlatıyor. Kişisel gelişiminize faydalı olacağına inanıyorum. Fıstık gibi belgesel önerisi yazısında fıstık gibi bir blog önermiş oldum…

Official Trailer:

Bill Gates Fragmanı

Bonus Öneri

Pandemic: How to Prevent an Outbreak

Bu belgesele fıstık gibi diyemeyeceğim, çünkü konusu salgınlar… Salgın filmleri tavan yapmışken, Netflix’in Pandemic: How to Prevent an Outbreak adlı belgesel dizisini izleyebilirsiniz.

Official Trailer:

Pandemic Fragmanı

Umarım önerilerim ilginizi çeker ve bu yazıdan faydalanırsınız. İyi evde kalmalar :)))

Belgesel izlemek istemiyorum, dizi yok mu diyorsan; Messiah dizisinin spoiler içermeyen değerlendirmesini okuyabilirsin.