Messiah Dizisi İzlenir Mi? İzlenmez Mi?

Messiah dizisi izlenir mi ? İzlenmez mi ? Bu yazımda bunun cevabını verdim. Messiah, Netflix’in 2020’de yayınlanan ilk dizisi. İlk bölümünü 1 Ocak 2020’de yayınladılar. Dizi, isminden de tahmin ettiğiniz gibi 3 semavi dinde anlatılan İsa peygamberin dönüşü ve dünyayı kurtaracak olması inancı ile alakalı. Dizinin konusu, kendisinin ilahi bir varlık olduğunu iddia eden Al Messiah’ın, ajan Eva ve Aviram tarafından takip edilmesi ve araştırılmasıdır. Yayınlanma tarihi, verdiği mesajlar, oyuncuların isimleri ( başrol oyuncusu Messiah abimizin gerçek ismi Mehdi Dehbi ), 3 semavi din ile alakalı unsurları içermesi sebepleriyle dizi sosyal medyada çok konuşuldu. Özellikle başrol oyuncusunun adı Mehdi Dehbi olması, dizi ve filmler hakkında alternatif senaryolar veya teoriler üreten topluluklar için altın gibi oldu. 

Messiah Dizi Görseli
Al Messiah

Aslında Al Messiah kendisinin Mesih olduğunu dizide direkt iddia etmiyor, yaptıklarından ve söylemlerinden dolayı bir kesim ona Al Messiah diyor. Karşıt kesim Al Messiah denilen kişinin aslında bir sahtekar olduğunu savunuyor. Messiah dizisi bu ayrımı çok tatlı yapmış. Bir an durup kendinizi dizidekilerin yerine koyuyor ve acaba ben olsam inanır mıydım diyorsunuz. Ayrıca senaristler ve yönetmen sizi bir taraf seçmeye zorlamıyor. Al Messiah iyi mi kötü mü, tamamen sizin kararınıza kalıyor.  Bu tarz dizilerde genelde başrolün iyi olduğuna inandırılır. Çünkü, izleyiciler iyilik yapan ve kötülük ile savaşan ( ki bu dizide bu bahsettiğimiz olayın 3 semavi dinde bahsedilen bir karakter tarafından yapıldığını düşündüğünüzde ) kişiyi destekler veya kendisine daha yakın hisseder. Dediğim gibi, bu dizide ne senaristlerin, ne de yönetmenin böyle bir amacı yok. Tamamen sizin kararınızda her şey. Zaten dizinin yönetmeni V for Vendetta’nın yönetmeni de olan James McTeigue.

Messiah ve Eva
Eva ve Al Messiah

Dizinin oyunculuklarından bahsedecek olursam, Mehdi Dehbi gayet güzel oynamış. Kavruk ten rengi, donuk bakışları ve kalem gibi çizilmiş yüz hatlarıyla bence tam Al Messiah olmuş. Eva’da ( Michelle Monaghan ) gayet iyi oynuyor yani bence sırıtmıyor. Aviram ( Tomer Sisley ) dizimizin başına buyruk, yaramaz, söz dinlemez ve bir o kadar da garip abimiz. Aviram sana söylüyorum; karşında ilk defa gördüğün adam senin adını ve senin hayatının en önemli olaylarından birisini söylüyor ve sen öylece duruyorsun. Bence daha iyi olabilirdin ama kesinlikle kötü oynamışsın diyemem. Yeterli diyim bari. Jibril kesinlikle güzel oynamış. Söz yok. Papaz abimize gelirsek, bence kötü bir oyunculuk sergilemiş bu dizide. Yani çok daha başarılı olabilirdi ama belki senaristler veya yönetmen sönük kalmasını uygun görmüştür. Zaten Messiah dizisi büyük bütçeli bir dizi değil. O yüzden oyunculuklar genel olarak iyi.

Mehdi Dehbi
Al Messiah

Dünya çapında Messiah dizisi o kadar çok konuşuldu ki; Ürdün, Brezilya ve birkaç ülkede daha dizinin Netflix’ten kaldırılması istendi. İsrail’de özellikle ilk bölüm çok konuşuldu. İlk bölüm Eva’nın evinde tezgah üzerinde olan gazetede Trump’ın “İsrail’in yanında olacağım” sözlerinin gösterilmesi çok dikkat çekti.

Son olarak dizinin 2. sezonunun onayı daha gelmedi. Yani Messiah dizisi 2. sezon çekilicek mi yoksa çekilmeyecek mi bilmiyoruz. Bazı izleyiciler Ocak 2021’de 2. sezon çıkar diye yorumlar yapmışlar. Çıkış tarihi ile alakalı tahminim olmasa da bende 2. sezonun çıkacağını düşünüyorum.

Genel bir yorum yapacak olursam; 

  • Olay akışı ( Kurgu ) : Yavaş ama merak uyandırıyor.
  • Oyunculuk: Bence güzel ( Yeterli ). 
  • Konu: İlgi çekici. 
  • Puan: 10 üzerinden 7.

Eğer benim diziler ile işim olmaz, ben daha çok belgesel izlerim diyorsanız Fıstık Gibi 3 Belgesel Önerisi yazımı kesin okumalısınız. Sizinde önermek istediğiniz diziler varsa yorumlara yazabilirsiniz, başka yazıda görüşmek üzere…